Rodzinny Ogród Działkowy "Puchalskiego" w Zielonej Górze

16 kwietnia 2021

Zaskakujące odpadki, które możesz kompostować

Dobry zwyczaj? Nie wyrzucaj niczego, z czego jeszcze możesz mieć pożytek. Wszystkie naturalne domowe i ogrodowe resztki dołóż do pryzmy kompostowej, zamiast wypychać nimi worki i zaśmiecać środowisko. Oprócz wielu tradycyjnych odpadków są też takie, które rzadko trafiają do kompostowników, bo zwyczajnie nie jesteśmy pewni, czy są biodegradowalne i ulegną rozkładowi. Oto lista nietypowych śmieci i resztek, którymi możesz nakarmić kompostownik!

 

Zaskakujące odpadki, które możesz kompostować:

Przeterminowane wino i piwo

Przeterminowane wino? Dobre sobie! Ale jeśli uznasz, że coś takiego istnieje, możesz to wylać na kompost, tak samo jak wszystkie poimprezowe resztki ze szklanek i kieliszków. Najwyżej kompost będzie miał przerwę w życiorysie, ale nic złego się mu nie stanie.

Włosy i sierść

Kompostowanie własnych włosów może wydawać się co najmniej dziwnym pomysłem, ale jeśli właśnie zgoliłeś swoją matuzalemową brodę lub ścięłaś włosy "na Brodkę" nic nie stoi na przeszkodzie, aby trafiły na kompostownik - tak samo jak funty kłaków którymi uszczęśliwiają cię nieustannie czworonożni przyjaciele.

Lateksowe rękawiczki, balony i prezerwatywy

Lateks jest naturalnym materiałem ulegającym biodegradacji, dlatego jeśli do prac ogrodniczych używasz czasem lateksowych rękawiczek, albo po wielkim przyjęciu zostały Ci pęknięte balony i (ekhm, oby całe) prezerwatywy, spokojnie możesz je dorzucić do pryzmy kompostowej. Powinny się rozłożyć po około sześciu miesiącach.

Cukierki i lizaki

Niezależnie, czy właśnie znowu się odchudzasz i zuchwale rezygnujesz ze słodyczy czy cukierki rozpłynęły się w upale, możesz je wszystkie dorzucić do pryzmy. Glukoza jej skoczy że ho-ho!

Suchy i spleśniały chleb

Suche bułki zawsze jeszcze można zetrzeć i przerobić na bułkę tartą, ale pieczywem nie nadającym się już do spożycia lepiej uszczęśliwić kompostownik i wszystkie żyjące w nim stworzenia.

Papier toaletowy, ręczniki papierowe i nawilżane bawełniane chusteczki

To wszystko może wylądować w kompostowniku, o ile warstwę papierową przełożysz warstwą zieloną i będziesz pamiętać o częstym zwilżaniu kompostu wodą. Chusteczki zapachowe, podpaski i pieluchy jednorazowe (tym bardziej te z ładunkiem) nie nadają się do kompostowania.

Korki z wina

Naturalne korki do wina wytwarzane są z kory dębów korkowych, a czy może być coś bardziej naturalnego niż kora? Uważaj tylko, by nie pomylić naturalnego korka z syntetycznym. Korki przed wyrzuceniem na pryzmę warto rozdrobnić.

Przeterminowany lub zepsuty nabiał

Spleśniały ser, kefir o podejrzanym zapaszku albo jogurt, który zaczyna żyć własnym życiem - te i inne produkty nabiałowe nie nadające się już do spożycia można dodać do pryzmy kompostowej.

Zapałki, drewniane wykałaczki, patyczki do szaszłyków i papierowe parasolki do drinków

Zgoda, z takich drobnych przedmiotów niewiele będzie kompostu, ale skoro mogą się rozłożyć w kompostowniku, to dlaczego by ich tam nie umieścić? Zamiast przebijać worki na śmieci ostre patyczki mogą z powodzeniem próchnieć w kompoście.

Zepsuty lub stary pokarm dla zwierząt

Ale tylko ten, który nie zawiera mięsnych dodatków, np. różnego rodzaju pokarm dla gryzoni i ptaków, albo bezmięsny pokarm czworonogów.

Ubrania, sznurki, futra i pióra

Wełna i bawełna, len i konopie, jedwab, juta i sizal oraz naturalne futra i pióra ze starych poduszek - wszystko to możesz kompostować, ale w rozsądnych ilościach i pocięte na drobne kawałki, w przeciwnym razie będziesz czekać wieki aż się rozłożą.

Papierowe torebki prezentowe i torby na zakupy

Eko-torby z Ikei, papierowe torebki z McDonald'sa czy prezentowe torebki na wino, przekazywane z urodzin na urodziny z powodzeniem mogą trafić na kompost, unikaj jednak lakierowanego papieru i sztucznych sznurków robiących za uchwyty.

Naturalne gąbki kąpielowe i pumeks

Gąbki i pumeks świetnie nadają się do kompostowania pod warunkiem, że są zrobione z naturalnych surowców. Przed wyrzuceniem rozdrobnij je na malutkie kawałeczki.

Zalewy z warzyw i owoców w puszkach

Wodę, w której w puszce pływały fasolki albo cukierkową zalewę po plasterkach ananasa i tym podobne mikstury zamiast do zlewu możesz wylać na kompost.

 

Czego nie należy kompostować?

 

Mięso, kości, rybie ości - śmierdzą, przywabiają szkodniki i padlinożerców, mogą być źródłem chorób

Odchody zwierząt domowych - potencjalne źródło chorób, poza tym nie chcesz kup w kompoście

Skórki z brzoskwiń i owoców cytrusowych - szczególnie często znajdują się na nich pozostałości środków ochrony roślin

Liście orzecha włoskiego - długo się rozkładają i zawierają juglon, substancję hamującą wzrost roślin

Chore rośliny - wiadomo, źródło chorób

Chwasty wieloletnie - mogą przeżyć i rozpanoszyć się ponownie w ogrodzie

 

rodpuchalskiego@o2.pl

tel. 505 365 276

www.rodpuchalskiego.pl

Skontaktuj się z nami

ul. Przylep - Solidarności

66-015 Zielona Góra